TUVREDZĪBA


 •  

      aut. Žanna Artiņa
      acu ārste
      P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas

     Lāzeroftalmoloģijas centrs t. 7069299

   

  Tuvredzība jeb miopija ir viens no visbiežākajiem redzes defektiem.

   

  Pārsvarā cilvēkam redze ir normāla - viņi redz skaidru un asu attēlu gan tuvumā, gan tālumā. Viens no galvenajiem skaidras redzes priekšnoteikumiem ir apskatāmā priekšmeta attēla projecēšanās uz tīklenes.To nodrošina acs optiskā sistēma.


  Tuvredzības gadījumā acs staru laušanas spējas neatbilst acs optiskās ass garumam. Acs optiskās sistēmas laušanas spējas ir stiprākas, un acs ābola ass ir it kā par garu. Šīs neatbilstības dēļ tuvredzīgā acī paralēli stari krustojas fokusā pirms tīklenes, tāpēc attēls ir neass.


  Tuvredzības pirmā pazīme ir nespēja saskatīt tālus priekšmetus (sākumā tā var būt epizodiska, pārejoša), kas tiek novērsta, izmantojot brilles ar ieliektiem stikliem, kurus apzīmē ar "-" zīmi. Tā tiek pavājināta acs optiskās sistēmas laušanas spēja un panākta staru fokusēšanās uz tīklenes. Būtiska nozīme ir iedzimtībai, kaut gan pavājināta redze bērnam var sākt izpausties tikai skolas vecumā, kad acis tiek pastiprināti nodarbinātas. Bez ģenētiskā faktora kā tuvredzības veidošanās iemeslu min arī acs akomodācijas (acs spēja pielāgoties priekšmeta aplūkošanai dažādā attālumā) un sklēras (acs ābola saistaudu apvalka) vājumu. Jau pašā tuvredzības attīstības sākumā acs apvalks tiek nepietiekami apgādāts ar asinīm. Organisma augšanas periodā tuvredzība var pakāpeniski pastiprināties līdz 18-20 gadu vecumam. Reiz radusies, tuvredzība paliek uz mūžu.

   

  Jo stiprāka ir tuvredzība, jo vairāk acs ābols pēc formas līdzinās saspiestai elipsei. Ja akomodācijas muskulis ir vāji attīstīts un ja acī turklāt ir vāja sklēra, ilgstoši skatoties tuvumā, acs ābols izstiepjas.

    

   Izšķir trīs tuvredzības pakāpes:

    

  •     vāja - līdz mīnus 3 dioptrijām,
  •     vidēja - līdz mīnus 6 dioptrijām,
  •     stipra - mīnus 6 un vairāk dioptriju.

   

   


   ATPAKAĻ