TĪKLENES CENTRĀLĀS VĒNAS TROMBOZE


 

Tīklenes centrālās vēnas trombozi parasti izraisa tās nosprostojums (nospiedums) ar kādu no blakus esošajiem asinsvadiem, kas ir izmainīti aterosklerozes dēļ. Rezultātā attīstās asins cirkulācijas un barošanās traucējumi tīklenē, asinsizplūdumi un tūska. Biežākās komplikācijas ir sekundāra glaukoma un jaunu asinsvadu ieaugšana tīklenē (sakarā ar skābekļa trūkumu). Šie jaunie asinsvadi ir nepilnvērtīgi un trausli, tāpēc var izraisīt nopietnus saasiņojumus.

Normāla tīklene

Tīklenes centrālās vēnas tromboze

 

Simptomi un slimības iznākums ir atkarīgs no tā vai tromboze ir notikusi tīklenes centrālajā vēnā, vai tikai kādā no tās zariem. Tīklenes centrālās vēnas viena zara trombozes gadījumā izmaiņas ir norobežotas tajā tīklenes daļā, kuru apasiņo konkrētais vēnas zars. Šiem pacientiem redze pakāpeniski uzlabojas, uzsūcoties asinsizplūdumiem. Tīklenes centrālās vēnas trombozes gadījumā prognoze ir sliktāka, jo izmaiņas skar plašāku tīklenes daļu un parasti arī makulu.

 

Ar tīklenes centrālās vēnas trombozi vienādi bieži slimo gan vīrieši, gan sievietes, parasti pēc 60 gadu vecuma. Galvenokārt slimo cukura diabēta, arteriālās hipertenzijas, asinsreces sistēmas un sirds-asinsvadu slimnieki.

 

Simptomi:

 

  •     pēkšņš sākums;
  •     miglaina redze vai redzes lauka izkrišana (tīklenes centrālās vēnas viena zara trombozes gadījumā);
  •     izteikti centrālās redzes traucējumi (tīklenes centrālās vēnas trombozes gadījumā).

 

Diagnozes noteikšana:

Vēnas trombozes diagnoze tiek noteikta pamatojoties uz tīklenes izmaiņām, kuras redz oftalmoskopijas laikā. Lai noteiktu mikrocirkulācijas traucējumus un makulas tūskas pakāpi veic tīklenes OCT (okulokoherento tomogrāfijau) un/vai fluorescento angiogrāfiju.

 

Ārstēšana:

Ārstēšanas mērķis ir pamatsaslimšanas ārstēšana, kā arī komplikāciju novēršana un ārstēšana. Tīklenes lāzerkoagulāciju var lietot gadījumos, ja ir tīklenes tūska, vai jaunu asinsvadu ieaugšana.  Pēdējos gados aktuālas kļūst intravitreāla medikamentu ievadīšana. Lai novērstu trombozes atkārtošanos tajā pašā vai otrā acī, ļoti svarīgi ir pienācīgi ārstēt pamatsaslimšanu (cukura diabētu, arteriālo hipertenziju un sirds-asinsvadu saslimšanas.)

 

 

 ATPAKAĻ