ROP


 •  

     Dr. Antra Treija

     BKUS, bērnu acu slimību klīnikas acu ārste

     „Veselības mājas olīva” acu ārste

      Datums: 08.11.2010

  Neiznēsāto jeb priekšlaikus dzimušo bērnu retinopātija (ROP)

   

  ROP (neiznēsāto bērnu retinopātija) ir īpaši nozīmīga saslimšana, jo ir viens no  akluma un vājredzības iemesliem bērniem, kuru iespējams novērst savlaicīgi diagnosticējot un ārstējot.

   

  Priekšlaikus dzimušo bērnu retinopātija ir daudzu faktoru noteikta  saslimšana, kas  saistīta ar grūtniecības laiku, kurā dzimst bērns, dzimšanas masu  un apgrūtinātu grūtniecības un dzemdību norisi, tā ir  nenobriedušas tīklenes saslimšana.

   

   Ilgstošā pieredze šo bērnu izmeklēšanā un ārstēšanā pasaulē pierādījusi, jo ātrāk pirms laika un ar mazāku dzimšanas svaru šai pasaulē piesakās bērniņš, jo augstāks risks, ka viņu skars nopietnas redzes problēmas.

   

  Augļa tīklenes apasiņošana sākas  16 gestācijas nedēļā, augļa asinsvadi aug virzienā no redzes nerva diska tīklenes centrā uz perifēriju. Deguna pusē tīklenes apasiņošana beidzas  32 gestācijas nedēļā, deniņu turpinās līdz gestācijas pēdējai nedēļai.. Normālā neiznēsāta bērna tīklenē asinsvadi  ir šauri, tie beidzas konusveidīgi, „bezasinsvadu” zonas plašums atkarīgs no neiznēsātības pakāpes. Starptautiskā  ROP klasifikācija tika izveidota 1984. gadā, papildināta 1987. gadā un 2005. gadā internacionāla slimības ekspertu grupa to papildināja.

   

  Aktīva neiznēsāto bērnu retinopātija

  Neiznēsāto bērnu retinopātijas aktivitātes pakāpe atkarīga no lokalizācijas, skartās zonas plašuma, stadijas un plus simptomātikas.

   

  Lokalizācija

   

  Nosaka trīs zonas, kas iziet no redzes nerva diska:

   

  1. 1. zona – cirkulāra līnija ap redzes nerva disku.

  2. 2. zona – paplašināta līnija deguna pusē.

  3. 3. zona – pusloka zona deniņu pusē.

  Tīklenes sadalījums zonās:

   

   

  Stadijas

   

  I stadija (demarkācijas līnija). Veidojas tieva, plakana, līkumaina līnija, kas norobežo nenobriedušo, neapasiņoto, perifērisko tīkleni no apasiņotās mugurējā pola tīklenes daļas.

   

  II stadija (valnis). ROP progresējot līnija kļūst biezāka, paceļas virs tīklenes, pie vaļņa sāk zaroties asinsvadi.

   

  III stadija (valnis ar virstīklenes proliferāciju). Vaļņa apjoms pieaug, tas kļūst sārts, veidojas asinsizplūdumi un jaunveidoti asinsvadi.

   

  IV stadija (daļēja tīklenes atslāņošanās). Tīklenes atslāņošanās parasti sākas perifērijā un izplatās centrāli.

   

  V stadija . Pilnīga tīklenes atslāņošanās.

   

  ROP I stadija

   

  ROP II stadija

   

   

   

  ROP III stadija

   

   Plus simptomātika tiek uzskatīta par ļoti nozīmīgu ROP diagnostikā un saslimšanas smaguma izvērtēšanā. Plus simptomātikas gadījumā pieaug tīklenes asinsvadu izlocītība, vēnas izteikti paplašinās, bieži parādās saasiņojumi. Tas liecina par slimības agresivitāti.

   

   

  Neiznēsāto bērnu oftalmoloģiskā sijājošā diagnostika

  Oftalmoloģiskā diagnostika jāveic visiem neiznēsātajiem bērniem, kuri dzimuši ar masu mazāku par 1500g vai pirms 31. gestācijas nedēļas un visiem neiznēsātajiem bērniem ar apgrūtinātu pirmsdzemdību, dzemdību vai pirmā mēneša attīstības posmu. Izmeklēšanu nozīmē ārsts neonatologs vai pediatrs.  Apskati pirmo reizi veic 3-4 nedēļu vecumā vai postkonceptuāli 34. nedēļā. Izmeklējot paplašina zīlīti un lieto speciālu plakstiņplētēju un  acs ābolu fiksējošo zondi. Acīs iepilina pretsāpju pilienus, tomēr apskates laikā bērni visbiežāk raud, jo pilnībā sāpju sajūtu izslēgt nav iespējams. Nepieciešamības gadījumā var izdarīt  acs mugurējā pola fotografēšanu, lai dokumentētu izmaiņas un sekotu līdzi slimības gaitai, izmantojot augstas klases digitālo aparatūru RETCAM. Parasti izmeklēšanu veic reizi nedēļā, bet nepieciešamais apskates biežums tiek noteikts katram bērmnam individuāli. Atkārtoti izmeklē līdz pilnīgai perifērās tīklenes apasiņošanai vai simptomu regresijai.

   

  Ārstēšana

  Ja ROP progresē līdz III stadijai, pievienojas plus simptomātika vai ārsts diagnosticē agresīvo neiznēsāto bērnu retinopātijas formu, tiek veikta acs lāzerfotokoagulācija vai krioterapija.  Ārstēšana notiek ar lāzera staru vispārējā narkozē. Caur paplašinātu zīlīti, neskarot acs veselumu, tiek apstrādātas tīklenes zonas , kurās nav asinsvadu. Atkarībā no nepieciešamā operācijas apjomā lazerterapija var ilgt pat vairākas stundas. Ārstēšanas mērķis ir pārtraukt „nepareizo” asinsvadu augšanu un saglabāt pieguļošu acs tīkleni. Reizēm ārstēšana jāatkārto.

   

  Neiznēsāto bērnu retinopātijas spontāna regresija notiek apmēram 80% gadījumu, tomēr acu ārsta rūpīga uzraudzība būs nepieciešama ilgstoši.


   ATPAKAĻ