"MUŠIŅAS" UN ZIBEŅOŠANA


 •  

      aut. Dr. Indars Lācis

       kontakti

   

   

   

      Daudzi cilvēki sev acu priekšā redz nelielus peldošus punktiņus, diedziņus, aplīšus vai citas formas apduļķojumus. Šādas sūdzības, ko nereti sauc par „mušiņām” var rasties jebkura vecuma cilvēkiem - gan vienā, gan abās acīs. Apduļķojumi ir labāk novērojami skatoties uz gaišu un vienkrāsainu fonu (sniegs, zilas debesis, gaiša siena) un tie neizraisa redzes pasliktināšanos. Liekas, ka ‘’mušiņas’’ peld acu priekšā, lai gan patiesībā tie ir nelieli apduļķojumi acs stiklveida ķermenī, kas peldot tajā veido ēnas uz tīklenes.

   

      Jaunam un veselam cilvēkam stiklveida ķermenis ir dzidrs, želejveida (sastāvā 99% ūdens, 1% kolagēns). Piepildot acs dobumu tas cieši pieguļ tīklenei (acs iekšējam - nervu apvalkam). Ar gadiem struktūra palēnām izmainās, tas zaudē želejveida struktūru, paliek šķidrāks. Šo stāvokli sauc par stiklveida ķermeņa destrukciju. Vairumā gadījumu stiklveida ķermeņa destrukciju var uzskatīt par normālu novecošanās procesu, kas nerada nopietnus redzes draudus.

   

      Tomēr reizēm stiklveida ķermenis ne tikai sašķidrinās, bet arī nedaudz izžūst, saraujas un tāpēc daļēji atraujas no tīklenes (stiklveida ķermeņa atslāņošanās). Atsevišķās vietās tas ir cieši saaudzis ar tīkleni, tāpēc atraujoties var rasties tīklenes plīsumi, asinsizplūdumi vai pat tīklenes atslāņošanās.

   

      Ja sūdzībām pievienojas zibeņošana (gaiši zibšņi vai zvaigznītes acu priekšā), tas liecina par tīklenes mehānisku kairinājumu un iespējamu bojājumu. Zibeņošanu var uzskatīt par tīklenes receptoru ‘’saucienu palīgā’’, jo tas ir vienīgais veids kā tie var brīdināt smadzenes par draudošām briesmām. Tīklenes plīsumi un atslāņošanās ir ļoti nopietnas saslimšanas, kuru ārstēšanas rezultāts bieži vien ir atkarīgs no tā cik savlaicīgi tās diagnosticētas un sākta ārstēšana. Diemžēl zibeņošana nav obligāts simptoms, tāpēc tīklenes plīsums vai neliela atslāņošanās var radīt tādus pašus simptomus kā stiklveida ķermeņa destrukcija, vai arī vispār neradīt nekādas sūdzības.

   

      Ja peldošie apduļķojumi ir ļoti traucējoši un izraisa redzes pasliktināšanos, tad iespējams, ka ir radies saasiņojums stiklveida ķermenī. To biežāk novēro tīklenes patoloģiju gadījumā (diabētiska retinopātija, tīklenes plīsums, asinsrites traucējumi tīklenē).

   

      Izmaiņas stiklveida ķermenī ar iespējamu tīklenes bojājumu biežāk ir sastopamas miopijas (tuvredzības) gadījumā, pacientiem ar perifēru tīklenes distrofiju, citām nopietnām saslimšanām (piem. diabēts), pēc acu operācijām, traumām un iekaisumiem.

   

  Simptomi, kuru gadījumā pēc iespējas ātrāk jāapmeklē acu ārsts:

   

      • peldošo apduļķojumu pēkšņa parādīšanās vai to skaita palielināšanās

      • zibeņošana

      • pēkšņa redzes pasliktināšanās

      • “aizkara” parādīšanās, kas aizsedz daļu no redzes lauka

   

      Lai no stiklveida ķermeņa destrukcijas un atslāņošanās radīta tīklenes plīsuma izveidotos tīklenes atslāņošanās, bieži vien nepieciešamas tikai dažas dienas vai pat stundas.

   

  Ārstēšana

   

      Ja stiklveida ķermeņa izmaiņas nav radījušas tīklenes bojājumus, tad speciāla ārstēšana nav nepieciešama. Sūdzības samazinās dažu mēnešu laikā. Daļa apduļķojumu gan var neizzust, bet smadzenes ātri iemācās tos „ignorēt”.

   

      Stiklveida ķermeņa apduļķojumi ir jāārstē tikai retos gadījumos - ja tie ir tik blīvi, ka izraisa būtisku redzes pasliktināšanos. Tādā gadījumā veic ķirurģisku operāciju – vitrektomiju, kuras laikā stiklveida ķermeni atsūc un aizvieto ar sāls šķīdumu.

   

      Pats svarīgākais ir savlaicīgi atklāt iespējamos tīklenes bojājumus. Tīklenes plīsumus un nelielas tīklenes atslāņošanās var veiksmīgi ārstēt ar lāzerkoagulāciju „sašujot” bojāto tīkleni ar lāzeru. Tā ir nesāpīga procedūra ārsta kabinetā. Plašākas tīklenes atslāņošanās ārstē tikai ķirurģiski. Tāpēc ir svarīgi atklāt tīklenes bojājumus pirms ir sākusies atslāņošanās un bieži vien neatgriezeniska redzes pasliktināšanās.

   


   ATPAKAĻ