KATARAKTA

 

Lasi vēl - raksts par kataraktu: "Arī acis noveco jeb stāsts par kataraktu"

 

    Par kataraktu sauc jebkuru acs  lēcas pilnīgu vai daļēju apduļķošanos. Atkarībā no apduļķošanās pakāpes ir traucēta lēcas gaismas staru caurlaidība, stari līdz tīklenei nokļūst izkropļoti vai vispār to nesasniedz.

Dzidra lēca

Katarakta

 

    Kataraktas attīstības iemesli pilnībā vēl nav izpētīti, taču ir skaidrs, ka tas notiek sakarā ar lēcas ķīmiskā sastāva izmaiņām. Vairumā gadījumu katarakta ir normāls novecošanās process. Cilvēkiem pēc 55 gadu vecuma tas ir galvenais redzes pasliktināšanās iemesls. Kataraktu var izraisīt arī acs trauma, radioaktīvais starojums, toksiskas vielas (alkohols, nitrokrāsas, naftalīns), atsevišķi medikamenti (steroīdi, trankvilizatori, urīndzenošie līdzekļi), slimības (cukura diabēts, reimatiskas saslimšanas). Katarakta var būt arī iedzimta.


    Sākuma stadijās kataraktas izraisītie simptomi ilgu laiku nav jūtami vai būtiski netraucē, bet ar gadiem tie progresē un rada specifiskus redzes traucējumus. Sūdzību parādīšanās laiks un pakāpe ir atkarīgi arī no tā, kuras lēcas daļas ir apduļķotas. Tā izteikti apduļķojumi lēcas perifērijā var neradīt praktiski nekādas sūdzības, bet nelieli apduļķojumi pašā lēcas centrā rada izteiktus redzes traucējumus.

 

Simptomi:

 


 • Redze kļūst miglaina, apskatāmie priekšmeti izskatās blāvi


 • Paaugstināta jūtība pret spilgtu gaismu (redzami varavīksnes loki un apžilbums), sevišķi spilgtā saules gaismā un vakaros vadot automašīnu


 • Bieži jāmaina brilles sakarā ar pastiprinātu tuvredzību


 • Attēla izkropļošanās vai patoloģiskas ēnas kādā no acīm

 

Ārstēšana

Kataraktu nevar izārstēt ar speciāliem medikamentiem (acu pilieniem, tabletēm), speciālām procedūrām vai vingrojumiem. Ja lēca ir sākusi apduļķoties, tad arī jaunas brilles palīdzēs tikai uz neilgu laiku. Kataraktas vienīgā ārstēšanas metode ir apduļķotās lēcas ķirurģiska izņemšana (ekstrakcija). Tā ir visbiežāk izdarītā acu operācija pasaulē. Uzlabojoties operācijas metodēm, tā ir kļuvusi arī par vienu no veiksmīgākajām acu operācijām. 90% slimniekiem pēc operācijas redzes asums atjaunojas robežās 50-100% no normāla redzes asuma. Kataraktas operāciju izdara, ja rodas grūtības lasīt vai veikt citus ikdienišķus darbus. Operācijas laikā, caur nelielu griezienu apduļķoto lēcu izņem un tās vietā ieliek mākslīgo lēcu. Mākslīgā lēca ir nepieciešama, lai saglabātu acī nepieciešamo staru laušanas stiprumu.

 

Mūsdienās kataraktas ekstrakcijas operāciju veic ar fakoemulsifikāciju.

 

 

  •  Fakoemulsifikācija ir kataraktas ekstrakcijas metodes pamatmetode. Ar šo metodi grieziens ir tikai 2-3 mm un lēcas kodols tiek sasmalcināts ar speciālu ultraskaņas skalpeli un vienlaicīgi atsūkts no acs.
    Fakoemulsifikācija ir moderna operācijas metode, kas ievērojami uzlabo rezultātu, saīsina ārstēšanās ilgumu un komplikāciju biežumu. 

  •  Kataraktas operācijas laikā acī ievada mākslīgo lēcu. Mākslīgā lēca ir nepieciešama, lai saglabātu acs staru laušanas spējas. Agrāk, pirms mākslīgo lēcu izgudrošanas, slimnieki pēc operācijas bija spiesti nēsāt stipras brilles, vai kontaktlēcas, kas radīja sūdzības un būtiski samazināja dzīves kvalitāti. Mākslīgās lēcas pēc to ievadīšanas acī paliek tur uz visu mūžu, tāpēc liela nozīme ir tās kvalitātei.

 

Lasi vēl - raksts par kataraktu: "Arī acis noveco jeb stāsts par kataraktu"

 

 ATPAKAĻ