GLAUKOMA


 •  

     

   

   

   

  LĀSMA VOLKSONE, acu ārste

   

      Vārds glaukoma apzīmē slimību, kuras rezultātā veidojas redzes nerva bojājums un līdz ar to redzes funkciju zudums. Redzes nervu varam iedomāties kā kabeli, kurš savieno aci ar smadzenēm. Ja "kabelī" rodas bojājums, tad arī acs uztvertā informācija tiks pārraidīta nepilnīgi un veidosies attēla jeb redzes defekts.

   

      Vienotu cēloni šīs slimības attīstībai nav izdevies atrast - redzes nerva bojājums var rasties dažādu iemeslu dēļ. Visvienkāršāk glaukomu izskaidro mehāniskā teorija. Paaugstināts acs iekšējais spiediens tieši bojā nervu šķiedras un pakāpeniski redzes nervs atrofējas. Išēmiskā teorija apgalvo, ka nerva bojājums rodas tādēļ, ka traucēta redzes nerva mikrocirkulācija, savukārt neirodeģeneratīvā teorija pauž domu, ka zināmos apstākļos sākas nervu šķiedru pašiznīcināšanās.

   

      Ar glaukomu slimo apmēram 7,5 miljoni iedzīvotāju visā pasaulē un tā ir viens no galvenajiem akluma cēloņiem. Pārsvarā slimo cilvēki pēc 40 gadu vecuma; īpaši augsta saslimstība ir vecuma grupā virs 60. Kā riska faktori jāatzīmē - paaugstināts acs iekšējais spiediens, tuvredzība, cukura diabēts, sistēmas vaskulārās slimības kā arī ģimenes anamnēze. Retāk ir iedzimtas glaukomas, kuras konstatē jaundzimušajiem pirmajos dzīvības mēnešos. Nav izslēgts, ka glaukoma rodas jaunākiem cilvēkiem acs anatomiski - fizioloģisku īpatnību dēļ vai kā citu acs slimību sekas. Ir divas glaukomas formas ar kurām jāsastopas visbiežāk.

   

      Slēgta kakta glaukomai raksturīgi, ka tā var sākties ar akūtu lēkmi. Lēkmi var izraisīt dažādi faktori, piemēram, ilgstošs darbs ar noliektu galvu, stresa situācijas, kā arī dažu medikamentu lietošana. Lēkmei var būt priekšvēstneši - redzes miglošanās, skatoties uz gaismas avotu, parādās varavīksnes loki ap to, smaguma sajūta uzacu un pieres rajonā. Lēkmes laikā acs spiediens pēkšņi un strauji ceļas. Acs kļūst sarkana, zīlīte plata, redze pazeminās, jo strauji ceļoties acu spiedienam, veidojas radzenes tūska. Stipras lēkmes laikā var būt slikta dūša un vemšana. Lēkme pēc iespējas ātrāk jāpārtrauc, jo tā īsā laikā var radīt neatgriezeniskas redzes izmaiņas.

   

      Visbiežāk sastopamā ir primāra atvērta kakta glaukoma, kura norit ļoti nemanām. Tā norit nemanāmi tādēļ, ka vispirms parasti saslimst viena acs, bet otra nedaudz vēlāk un veselā acs it kā kompensē slimās acs funkcijas. Bez tam, redzes asums glaukomas slimniekiem ilgstoši saglabājas ļoti labs. Slimības sākuma stadijā sūdzību var nebūt vai tās ir ļoti niecīgas - periodiska redzes miglošanās, smaguma sajūta acī vai uzacu lokā, svešķermeņa sajūta, galvassāpes, kā arī grūti apzīmējamas sūdzības - cilvēks slimo aci vienkārši "jūt". Ja slimnieks sāk izjust redzes pazemināšanos, tad parasti redzes nervā jau sākušās neatgriezeniskas izmaiņas.

   

      Nedaudz aplūkosim, kā veidojas bojājums redzes nervā glaukomas slimniekiem un kā to ātri atklāt un ārstēt.

   

      Ja uz redzes nervu iedarbojas paaugstināts acs iekšējais spiediens vai citi - neirālie vai vaskulārie faktori, redzes nervā veidojas bojājums, kuru var konstatēt apskatot redzes nerva disku, kurš atrodas acs iekšpusē. To dara paplašinot acs zīlīti un ar oftalmoskopu aplūkojot redzes nerva disku. Normāli redzes nerva diska vidū ir neliels padziļinājums, ko sauc par redzes nerva diska ekskavāciju. Redzes nervu var bojāt dažādas slimības, bet glaukomas izraisītās izmaiņas ir ļoti raksturīgas. Redzes nerva diskā samazinās nervu šķiedru daudzums un diska ekskavācija palielinās. Oftalmoskopija ir viena no svarīgākajām glaukomas diagnostikas metodēm (nevis acs iekšējā spiediena mērīšana, kā maldīgi domā lielākā daļa slimnieku). Ne vienmēr ir iespējams precīzi aplūkot redzes nervu un novērtēt visniecīgākās izmaiņas, tādēļ otra svarīgākā izmeklēšanas metode irredzes lauka noteikšana. Ar tās palīdzību mēs mēram, cik labi redzes nervs pārvada saņemto informāciju uz smadzenēm. Izmaiņas redzes laukā un redzes nerva diskā mums ļauj novērtēt redzes nerva funkcionālo stāvokli un izvēlēties piemērotāko ārstēšanas taktiku.

   

      Redzes nerva diska bojājumu apturēt vai palēnināt tā progresēšanu var pazeminot acs iekšējo spiedienu. Acu pilienu, lāzeru vai ķirurģisku metožu lietošana ir vērsta tikai uz acs spiediena samazināšanu. Dažiem pacientiem redzes nerva bojājums turpina palielināties neraugoties uz to, ka ārstēšanas rezultātā ir iegūts zems acs spiediens. Visā pasaulē notiek pētījumi, kas mēģina noskaidrot redzes nerva bojājuma iemeslus un atrast veidu kā aizsargāt redzes nervu. Daži acu pilieni, kas pazemina acs iekšējo spiedienu, uzlabo arī acs asinsriti. Tas it viens no mēģinājumiem, kā papildus iedarboties uz redzes nervu. Plaši pētījumi notiek neiroprotekcijā, bet tie vēl nav devuši rezultātus konkrētu medikamentu veidā.

   

      Kas jāzina, lai izprastu glaukomu.

  •      •  Glaukomai raksturīgs ir redzes nerva šķiedru bojājums.

  •      •  Bojātās redzes nerva šķiedras nevar atjaunoties.

  •      •  Tas izpaužas kā pakāpenisks redzes zudums.

  •      •  Paaugstināts acs iekšējais spiediens ir viens no galvenajiem faktoriem, kas rada redzes nerva šķiedru bojājumu.

  •      •  Glaukomas ārstēšana būtu jāuzsāk savlaicīgi, kamēr redzes nerva bojājums ir neliels, vai tā nemaz vēl nav.

  •      •  Jo izmaiņas mazākas, jo lielāka iespēja, pareizi ārstējot, nepieļaut, ka process progresē.

      Glaukomas slimniekiem regulāri jāapmeklē acu ārsts, lai tas novērtētu redzes nerva stāvokli, redzes lauku un kontrolētu acs spiedienu.
  Labi informēts glaukomas pacients acu ārstam apvaicāsies ne tikai "Kāds ir mans acu spiediens", bet arī " Kāds ir mans redzes nervs"?


      Glaukomas ārstēšana.

  Glaukomas ārstēšanu parasti uzsāk ar acu pilieniem. Patreiz ir pieejams plašs medikamentu klāsts, kaut gan ne visi ir iekļauti kompensējamo medikamentu sarakstā. Acu pilienus parasti nozīmē divas vai trīs reizes dienā, izvēloties medikamentu, kas piemērots katram konkrētajam pacientam. Ja, lietojot šo medikamentu , nav sasniegts vēlamais acs spiediens , tad acu pilienus var mainīt vai kombinēt.
  Lāzerterapiju pielieto, ja ar medikamentiem neizdodas samazināt acs spiedienu, vai samazinājums ir nepietiekošs. Glaukomas ārstēšanā lieto divu veidu lāzerus. Pie slēgta kakta glaukomas lāzerterapija ir viens no līdzekļiem, lai nepieļautu akūtas glaukomas lēkmes sākšanos. To var izdarīt profilaktiskos nolūkos otrā acī, ja vienā ir bijusi akūta glaukomas lēkme. Atvērta kakta glaukomas ārstēšanā izmanto cita veida lāzeru.
  Trešais solis glaukomas ārstēšanā irķirurģija. Šeit rodas vislielākās neskaidrības un domstarpības. Veicot operāciju, slimajā acī ar mikroķirurģijas tehnikas palīdzību izveido papildus atteces ceļu acs iekšējam šķidrumam, līdz ar to pazeminot acs spiedienu. Operējot slimo aci, nevar atjaunot redzes nervu un , protams, arī redzi.
   


   ATPAKAĻ