BLEFARĪTS

Blefarīts (Plakstiņu malas iekaisums)

 

Blefarīts ir ļoti izplatīta acu saslimšana, kas skar plakstiņu malas. Iekaisumu var izraisīt daudzi faktori, bet visbiežākais iemesls ir alerģija, sistēmiska saslimšana, bakteriāla infekcija, vai skropstu ērcītes. Blefarīts parasti ir hroniska saslimšana, kuru var kontrolēt ar rūpīgu acu plakstiņu higiēnu. Medikamentoza ārstēšana ir nepieciešama tad, ja pievienojas infekcija.

Slimniekiem ir sūdzības par dedzināšanu, kairinājuma sajūtu un niezi. Smagākajos gadījumos var pievienoties arī radzenes kairinājums un iekaisums (keratīts), miežagrauds, vai acs gļotādas iekaisums konjunktivīts. Vieglākos gadījumos sūdzību var nebūt vispār.

Simptomi:
 -  nieze, smilšu sajūta acīs
 -  apsārtuši un /vai pietūkuši plakstiņi
 -  zvīņaina, kreveļaina āda ap plakstiņu malām
 -  blaugznas


Diagnozes noteikšana
Blefarīta diagnozi nosaka, izmeklējot plakstiņus spraugas mikroskopā

 

Ārstēšana
Galvenais ārstēšanas pamatprincips ir plakstiņu higiēna.

 -  plakstiņu kompreses
Saslapiniet siltā ūdenī kabatas lakatiņu. Pielieciet to pie vaiga, lai pārliecinātos, ka temperatūra nav par augstu. Aizveriet acis un paturiet kompresi uz plakstiņiem piecas minūtes.

 -  plakstiņu masāža
Plakstiņu masāžu veic ar kosmētiskajiem kokvilnas puļķīšiem, kuri ir samērcēti maisījumā, kas sastāv no bērnu šampūna un ūdens vienādās daļās. Masāžu izdara ar aizvērtām acīm, virzienā uz acs spraugas pusi. Pēc masāžas rūpīgi nomazgājiet seju ar siltu ūdeni.

Procedūras jāizdara 2-3 reizes dienā divas nedēļas ilgi, tad pāriet uz vienu reizi dienā. Blefarītu nevar pilnībā izārstēt, bet veicot plakstiņu higiēnu ir iespējams panākt maksimālu labu ārstēšanas efektu. Smagākos gadījumos vai slimības saasinājumu laikā ir nepieciešams lietot pretiekaisuma un antibakteriālus acu pilienus vai ziedes.