DEGUNAASARUKANĀLUSTENOZEJEBOBSTRUKCIJA


 •  

     Dr. Antra Treija

     BKUS, bērnu acu slimību klīnikas acu ārste

     „Veselības mājas olīva” acu ārste

      Datums: 25.09.2010

  Jaundzimušo asaru novadceļu slimības

   

    Acs asaru sistēmu veido asaras producējošā jeb sekretorā daļa un asaru novadceļi. Pie asaru sekretorās daļas pieskaitāms asaru dziedzeris un papilddziedzeri, kas atrodas acs gļotādā. Asaru  novadceļi sastāv no asaru punktiņiem, asaru  kanāliņiem un deguna asaru vada. Deguna asaru vads jeb kanāls atveras apakšējā deguna ejā, kur kaula atveri nosedz gļotādas kroka – Hasnera membrāna.

  Augļa asaru novadceļi veidojas līdz apmēram astotajam grūtniecības mēnesim un membrāna, kas sedz deguna asaru kanālu,  parasti plīst bērnam piedzimstot. Ja tas nenotiek – 4%-8% jaundzimušo novēro pastiprinātu asarošanu, atdalījumus, acs pēc miega ir „aizlipusi”, bērnam grūti to atvērt. Šie simptomi biežāk parādās pirmajā dzīves mēnesī.  Daži literatūras avoti norāda uz ievērojami lielāku jaundzimušo skaitu, kam asaru kanāls neatveras tūlīt pēc dzimšanas,  līdz pat 30%. Ilgstoša asaru uzkrāšanās asaru maisiņā veicina baktēriju augšanu un atdalījumi var kļūt dzeltenīgi biezi, iespējamas iekaisumam raksturīgas pazīmes – acs ābola gļotādas tūska , apsārtums.

   

  Asaru kanāla spontāna atvēršanās līdz gada vecumam iespējama līdz 80% gadījumu. Tāpēc, ja nepievienojas iekaisums ( dakriocistīts), ārsti parasti iesaka nogaidošu taktiku. Iesaka veikt masāžu virzienā no asaru punktiņa uz leju, tādejādi palielinot hidrostatiskā spiediena spēku uz slēgto membrānu, ja atdalījumi kļūst strutaini un acs ābols apsārtis – lokālus pretiekaisuma pilienus kursa veidā. Radikālāka ārstēšanas metode ir asaru novadceļu zondēšana, kuru neiesaka veikt līdz vismaz trīs mēnešu vecumam. Asaru ceļu zondēšanu neatliekamā kārtā veic dakriocistīta gadījumā. Zondēšanas procedūru izdara ar speciāli tam domātiem instrumentiem, nedaudz paplašinot (bužējot) asaru punktiņu, tad ievadot zondi asaru deguna kanālā un pārdalot membrānu , kas noslēdz asaru kanālu, tādejādi atjaunojot asaru noteci degunā. Procedūras ilgums ir pāris minūtes, bet bērns jūt sāpes arī lietojot lokālus atsāpinošus pilienus. Tādēļ vecākiem parasti izstāsta procedūras norisi un kopā izlemj, vai zondēšanu veikt lietojot tikai lokālus pretsāpju pilienus, vai izvēlēties vispārējo anestēziju ( „asaru ceļu zondēšanu miegā”). Jāatzīmē, ka pēc apmēram 9-10 mēnešu vecuma procedūru veic tikai vispārējā anestēzijā – Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcas acu slimību nodaļas dienas stacionārā.

   

  Pastiprināta asarošana, atdalījumi, iekaisums var būt simptomi arī citu, nopietnu acu slimību gadījumā, tādēļ vienmēr iesakām konsultēties ar ārstu, lai izlemtu par nepieciešamo ārstēšanu katrā konkrētā gadījumā.


   ATPAKAĻ