ALERĢISKSIEKAISUMS


 •  

      aut. Dr. Indars Lācis

       kontakti


     
   

   

   

      Lai gan acu ārstu praksē ar alerģiskiem acu iekaisumiem nākas sastapties visu gadu, tomēr pavasaris nenoliedzami ir alerģijas saasināšanās laiks.

   

      Acs imunoloģiskajai sistēmai ir ļoti sarežģīts mehānisms. Cilvēka acs pēc būtības ir ļoti smalka un viegli ievainojama struktūra, bet no otras puses, mūsu acis ikdienā ir tiešā kontaktā ar apkārtējo vidi, kas rada pastāvīgus draudus dažādai negatīvai ietekmei. Acs imunoloģiskā sistēma visu laiku ir “kaujas gatavībā”, lai vajadzības gadījumā reaģētu uz iespējamo “svešinieku”. Šī iemesla dēļ, bieži vien atbildes reakcija pat uz nelielu svešķermeni vai citu nenozīmīgu kairinājumu ir neadekvāti liela un pārspīlēta. Tāpēc alerģiskam iekaisumam raksturīgas pazīmes ir novērojamas arī jebkura acu iekaisuma, traumas, vai kairinājuma gadījumā.

  Alerģisku acu iekaisumu raksturo  stipra graušana, nieze, dedzināšana, asarošana, apsārtums, tūska. Parasti alerģija skar abas acis. Tipiski ir tas, ka sākumā sūdzības ir izteiktākas par simptomiem. Šajā situācijā ļoti svarīgi ir atturēties no acu beršanas un rīvēšanas, jo tas tikai pastiprina iekaisumu.

   

  Kā ārstē acu alerģisku iekaisumu?

   

      Alerģiska acu iekaisuma ārstēšanu var nosacīti iedalīt divos etapos: 1) pēc iespējas ātrāka nepatīkamo alerģijas simptomu novēršana; 2) iekaisuma pilnīga izārstēšana un profilakse.

   

      Pirmo etapu var salīdzināt ar ugunsgrēka dzēšanu, jo pēc iespējas ātrāk ir jāaptur iekaisuma padziļināšanās un jāatvieglo pacienta dzīve – jānovērš sūdzības. Svarīgi ir noteikt iespējamo alergēnu un jācenšas izvairīties no tā. Šajā etapā lieto acu pilienus, kas iedarbojas pēc iespējas ātrāk.

   

      Kad iekaisums ir apturēts un pacienta sūdzības likvidētas, iestājas otrais ārstēšanas etaps – pilnīga iekaisuma izārstēšana un turpmāka profilakse. Šajā posmā lieto medikamentus, kas mazāk efektīvi samazina slimnieka sūdzības, toties to iedarbība ir dziļāka – šūnu līmenī tiek ārstēts pats alerģiskā iekaisuma process. Šīs grupas medikamentus lieto arī lai novērstu iekaisuma recidīvu, hronizāciju kā arī profilaktiski.

   

      Aptiekās ir pieejami arī kombinēti medikamenti kas iedarbojas uz alerģijas procesa visiem etapiem

  Kā rīkoties konkrētā situācijā un kādus medikamentus lietot, to protams noteiks Jūsu ārsts, jo medikamentus iespējams iegādāties tikai ar recepti.

   

   ATPAKAĻ