REDZESASUMANOTEIKŠANA

 

Redzes asuma noteikšana ir viena no vienkāršākajām, bet arī viena svarīgākajām acu izmeklēšanas metodēm. Lai rezultātus varētu standartizēt, tad redzes asumu nosaka izmantojot speciālas redzes pārbaudes tabulas.

 

Tāluma redzes pārbaude

Redzi tālumā pārbauda no noteikta attāluma (parasti 5 metri). Tabulās 10 - 12 rindās ir izvietotas dažāda lieluma zīmes (burti, gredzeni vai attēli). Katras rindas izmērs atbilst dažādam redzes asumam. Pirmā rinda atbilst redzes asumam 0,1 bet katra nākošā pieaug par 0,1. (otrā rinda atbilst redzes asumam 0,2; trešā rinda 0,3; ceturtā 0,4 u.t.t.). Desmitā rinda atbilst redzes asumam 1,0 , kas ir normāls redzes asums. Dažās tabulās attālums līdz tabulai ir 6 metri un katras rindas solis tiek mērīts pēdās. Izmeklējumu izdara katrai acij atsevišķi ar nepaplašinātām acu zīlītēm. Viszemākā rindiņa, kuru var izlasīt atbilst pacienta redzes asumam. Ja redzes asums nav normāls (mazāks par 1,0), tad redzes asumu mēģina uzlabot, liekot acij priekšā dažāda stipruma optiskas lēcas. Šādi nosaka arī nepieciešamo briļlu stiprumu.

 

Tuvuma redzes pārbaude

Redzes pārbaude tuvumā ir nepieciešama, lai noteiktu vai ir nepieciešamas un cik stipras nepieciešamas beilles lāsīšanai, vai darbam tuvumā. Pārbaudi izdara ar līdzīgām redzes pārbaudes tabulām, kuras ir mazākas un pacients tās tur rokās lasīšanai piemērotā attālumā.