OFTALMOSKOPIJA

 

Oftalmoskopija ir viena no acu pamatizmeklēšanas metodēm, ko lieto galvenokārt tīklenes izmeklēšanai.
Lai veiktu oftalmoskopiju, acs zīlīti paplašina ar speciāliem acu pilieniem.

 

Tiešo oftalmoskopiju veic tumšā telpā ar tiešo oftalmoskopu, kas ir rokā turams instruments ar spožu, koncentrētu gaismas staru un rotējošu optisku lēcu sistēmu, kas ļauj ārstam redzēt palielinātu (līdz pat 15 reizēm) un skaidru tīklenes attēlu. Tiešo oftalmoskopu parasti lieto tīklenes centrālas daļas pārbaudei. Katra acs tiek izmeklēta atsevišķi. Izmeklēšana kopā aizņem 3-5 minūtes.

 

Netiešo oftalmoskopiju veic ar netiešo oftalmoskopu, kas ir novietots uz ārsta pieres. Pacients atrodas pusguļus vai guļus stāvoklī. Netiešā oftalmoskopa stars ir spožāks un ārsts papildus izmanto speciālu lēcu. Ar netiešā oftalmoskopa palīdzību ir iespējams izmeklēt praktiski visas tīklenes daļas (gan centrālo, gan perifēro). Izmeklēšana kopā aizņem 5-10 minūtes.

 

Oftalmoskopija ir nesāpīga izmeklēšanas metode. Jārēķinās, ka spožais gaismas stars var radīt diskomfortu un īslaicīgus redzes traucējumus. Pēc zīlīšu paplašināšanas vairākas stundas var saglabāties miglaina redze. Šajā laikā nav ieteicams vadīt transportlīdzekli.

 

    Pirms zīlīšu paplašināšanas jāinformē ārsts, ja :

  •             • Jums ir alerģija pret kādu medikamentu;

  •             Jūs lietojat kādu medikamentu;

  •             Jums ir glaukoma vai paaugstināts acu spiediens.