CINKA UN ANTIOKSIDANTU NOZĪME VECUMA MAKULAS DEĢENERĀCIJAS (VMD) ĀRSTĒŠANĀ

 

Cinks

Cinks ir viens no visvairāk sastopamajiem minerāliem cilvēka organismā. Īpaši lielā koncentrācijā to var atrast cilvēka acīs, sevišķi tīklenē un audos makulas rajonā. Cinks ir nepieciešams vairāk nekā 100 fermentu darbībai, tajā skaitā arī fermentu, kas nodrošina tīklenes fotoķīmiskās reakcijas (gaismas enerģiju pārvēršot elektriskajos nervu impulsos). Pētījumos ir atklāts, ka daudziem cilvēkiem vecumā samazinās cinka daudzums asinīs, sakarā ar nepilnvērtīgu uzturu vai pasliktinātu tā uzsūkšanos asinīs no kuņģa-zarnu trakta. Tas atļauj domāt, ka cinka deficīts tīklenes audos varētu būt viens no VMD rašanās iemesliem. Cinku var uzņemt papildus ar dažādām speciālām pārtikas piedevām, kā arī tas ir daudzu vitamīnu un minerālu kompleksu sastāvā.

 

Vitamīni

Normālos apstākļos cilvēka acī gaismas ietekmē rodas ķīmiskas reakcijas, kuru rezultātā atbrīvojās skābeklis. Skābeklis var izraisīt makulas bojājumus. Atsevišķi vitamīni darbojas kā anti oksidanti un aizsargā makulas audus no skābekļa kaitīgās iedarbības. Pastāv teorija, ka lietojot vitamīnus ar antioksidatīvajām īpašibām (Vitamīni A, C, E) var aizkavēt un palēlnāt VMD  un citu vecuma izraisīto procesu attīstību.

 

Vai Vecuma makulas deģenerācijas (VMD) slimniekam būtu jālieto antioksidanti un cinks?

Pirmais solis tomēr ir veselīgs un sabalansēts uzturs. Vitamīnus un minerālus papildus var uzņemt ar dažādām speciālām pārtikas piedevām. Šajās pārtikas piedevās vielas ir sabalansētas nepieciešamā daudzumā. Jāuzmanās būtu lietojot vitamīnus un minerālus tā saucamajās terapeitiskajās devās, kuras vairākas reizes pārsniedz rekomendējamo dienas devu, jo šo vielu pārdozēšanai var būt nopietnas sekas. Pētījumi turpinās un pilnīga šo vielu ietekme uz VMD vēl nav skaidra. Pirms uzsākat lietot šāda veida pārtikas piedevas, konsultējieties ar ārstu par to lietderību.

 

Vairāk par Vecuma makulas deģenerāciju (VMD)