VAI SMĒĶĒŠANA IR KAITĪGA ACĪM?

 

Klīnisks pētījums apstiprina smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz cilvēka redzi.

 

Klīniskajā pētījumā, kurā piedalījās aptuveni 21 000 ASV ārstu ar vidējo smēķēšanas stāžu 13,6 gadus, tika pārliecinoši pierādīta tieša saistība starp smēķēšanu un kataraktas veidošanos. Pētījumā, kas nosaukts par Ārstu Veselības Pētījumu Nr.1, tika novēroti ārsti vecumā no 40 līdz 84 gadiem un kuriem līdz 1982. gadam nebija nekādu kataraktas simptomu.

 

Pētījuma dalībnieki aizpildīja anketas, kurās bija jautājumi par izsmēķēto cigarešu daudzumu dienā, kādā vecumā uzsākts smēķēt, cik gados smēķēšana atmesta. Dalībniekiem reizi gadā tika veikta acu izmeklēšana, rezultāti tika apkopoti un analizēti.  Pētījumu vadīja acu ārsti un optometristi, kuri paši arī piedalījās pētījumā. Pētījuma rezultāti tika interpretēti, ņemot vērā arī citus kataraktas riska faktorus.

 

Atmetot smēķēšanu kataraktas biežums samazinās.

 

Tie pētījuma dalībnieki, kuri smēķēšanu bija atmetuši, tika iedalīti vairākās grupās, ņemot vērā to cik gadus tie jau nesmēķē. Analizējot pētījuma rezultātus, tika atklāts, ka smēķēšanu atmetušo ārstu grupai kataraktas veidošanās risks bija par 23% mazāks nekā smēķētājiem; diemžēl šai grupai joprojām saglabājās augstāks risks, nekā tiem kuri nesmēķēja vispār un ievēroja veselīgāku dzīvesveidu.

 

Smēķēšana tiek uzskatīta par riska faktoru arī citām acu saslimšanām, kā glaukoma un tīklenes centrāla distrofija. Mēs visi apzināmies smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz dažādām ķermeņa daļām, bet reti kurš spēj iedomāties, ka tā ir bīstama arī mūsu redzei. Jauniem cilvēkiem, kuri smēķē salīdzinoši neilgu laiku, izmaiņas parasti ir atgriezeniskas, bet smēķētājiem ar ilgu stāžu, arī pēc atmešanas prognoze ne vienmēr ir visai laba.

 

Sagatavots izmantojot:  Ocular Surgery News, Dec. 15, 2000